Banki najbardziej i najmniej dbające o oszczędzających
W rankingach lokat od lat w czołówce utrzymują się oferty Idea Banku, Getin Banku, Plus Banku i Nest Banku. Natomiast najniższe oprocentowanie niezmiennie proponują duże instytucje. Na ogół najmniej zyskamy, powierzając pieniądze Citi Handlowemu i Pekao.
Średnie oprocentowanie lokat miesięcznych, dwu-, trzy-, cztero-, sześcio- i dziewięciomiesięcznych oraz rocznych na początku lutego 2019 r. wynosiło ok. 1,4 proc. Pod dodaniu lokat dwu- i trzyletnich średnia ta wzrasta do 1,6 proc. Tymczasem średnia stawka dla lokat w Citi Handlowym wynosi 0,35 proc., a w Pekao 0,85 proc. Najwyższe odsetki zapewniają oferty promocyjne, które podnoszą też średnią wyliczaną dla wszystkich lokat w danym banku. Od lat w czołówce rankingów znajdują się: Idea Bank na zmianę z Getin Bankiem, Nest Bank i Plus Bank. Na początku lutego ten ostatni wysunął się na pierwsze miejsce. Średnia stawka wynosiła tam 2,8 proc. Konkurencyjna była tylko propozycja Inbanku działającego na naszym rynku stosunkowo niedługo (od 10 stycznia 2017 r.); prześcignął on wszystkich dotychczasowych liderów rankingów. Inbank pochodzi z Estonii. Jego usługi dostępne są w ośmiu krajach (Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Niemcy, Austria, Francja, Holandia). W Polsce działa poprzez oddział, na zasadzie jednolitej europejskiej licencji bankowej, za zgodą KNF.
Stała czołówka
Z reguły najatrakcyjniejsze są lokaty przeznaczone dla nowych klientów, osób wpłacających nowe oszczędności, przekraczających dotychczasowe saldo depozytów w danym banku, dla zakładających konto osobiste lub spełniających inne warunki. Odsetki wynoszą niekiedy nawet 4 proc. w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta